Tallinna Kunstihoone remondi ajaks avati Kunstikeskus Lasnamäel. Esimene näitus, „Mis saab neist armsatest tüdrukutest?“, avati 19.11.2022. Eksponeeritud on 4 eesti- ja venekeelse kunstniku tööd.

Näitust tutvustustab selle kuraator, Tamara Luuk alljärgnevalt: Kõige hapramate, kuid kõige vapramate ühiskonnaliikmete, naiste, sisemaailma poole pöördudes küsib Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljoni avanäitus: „Mis saab neist armsatest tüdrukutest?“ Väljapaneku peamine lähtepunkt on Eestis elavate eesti- ja venekeelsete kunstnike võimalikult ausad ning isiklikud, meid kõiki esindavad reaktsioonid usaldus- ja kliimakriisidele, sõdadele ja pandeemiatele, traditsiooniliste peresuhete tasakaalutusele ning sellele, milleks nende tekitatud pinged on moondunud meie kõige intiimsemates tundesoppides. Niisugusel kõikuval territooriumil tasakaalu hoidvana kõnetab naine ja tema õhukese naha tundlikkus eriti. 

„Olles esimene Kunstihoone Lasnamäe paviljonis, otsib see näitus ligipääsu eelkõige Eesti venekeelsete kunstnike loominguimpulsside eripärale. Rääkides naiseks olemisest, on mees, sedavõrd, kuivõrd ta naise maailma kuulub, nende töödes rohkem kohal kui eestlastest õdedel. Seepärast pole juhuslik, et just Alexei Gordini aastail 2012 ja 2013 filmitud videod dokumenteerivad ning seovad tervikpildiks Eestis elava noore venelanna kohati valusa kulgemise mälumaastikel.

Näitusel osalevad oma teostega Merike Estna, Alexei Gordin, Elin Kard, Edith Karlson, Alice Kask, Vassa Ponomarjova, Anu Põder, Maria Sidljarevitš, Anna Škodenko ja Johanna Ulfsak.

Näituse „Mis saab neist armsatest tüdrukutest?“ suurima üldistusjõuga töö „Kõnepult“ pärineb 2007. aastast. Anu Põder oli seda tehes kuuekümnene, eluraskusi märksa kauem kogenud ja kandnud kui noored naised tema kõrval. Anu loobumised ja elule toodud ohvrid ei osanud arvestada tunnustusega, mis saabus siis, kui teda enam ei olnud. Ja mida see muutnud oleks?

Tema tütre Alice’i tillukesed käeharjutused enne Eesti siiani ainsa naispresidendi suure paraadportree kallale asumist vaatavad tõtt Anu olematu kõnelejaga, kes on kõnepuldis tuhaks põlenud. Justnagu hoiatades selle eest, mis õnneks pärispresidendi päriselus teoks ei saanud. 

Tallinna Kunstihoone  Lasnamäe paviljon  aadressil Jaan Koorti 24 on arhitektuuribüroo Salto projekti järgi Lindakivi keskuse kõrvale kerkinud taaskasutatav hoone, mis on juba pälvinud maailma suurte meediaväljaannete tunnustava tähelepanu.

See pole veel kaugeltki kõik. Juba on välja töötanud haridusprogrammid, millega kavatseme Lasnamäel tugevalt jätkata. Samuti oleme maha võtnud kõige lihtsama külastusbarjääri ehk näitusepileti, sest Kunstihoonet saab Lasnamäel külastada tasuta.“

Kuraator Tamara Luuk juhatab ringkäike laupäeval, 26. novembril kell 14 (eestikeelne) ja kell 16 (venekeelne).

Lasnamäe Paviljoni iganädalased giidituurid toimuvad eesti keeles N kl 18 ja L kl 13 ning vene keeles K kell 18 ja L kell 15.

  • PILT NÄITUSE AVAMISEST SAAB VAATA SIIT

 

 

Tekst ja fotod,

Urmas Roos

Add comment

 


Security code
Refresh

Видео рубрики «Искусство / Выставки / Аукционы»

ТОП-5 материалов раздела за месяц

ТОП-10 материалов сайта за месяц

Вход на сайт